| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 18.8 mm |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 13.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 13.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Max Current Rating | 22 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CB, CSA, UL |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Screw |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Green |
| Stripping Length | 7 mm |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 14 AWG |
| Current Rating (IEC) | 22 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 273
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81418
Ext.Price$0.81418
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81418 | $0.81418 |
| 10 | $0.65827 | $6.58270 |
| 25 | $0.61322 | $15.33050 |
| 50 | $0.57126 | $28.56300 |
| 100 | $0.53217 | $53.21700 |
| 300 | $0.49575 | $148.72500 |
| 500 | $0.46182 | $230.91000 |
| 1000 | $0.43737 | $437.37000 |
